Orzeł Kiedrzyn - strona nieoficjalna

Kiedrzyn

Położenie na mapie Częstochowy.

Częstochowa niegdyś słynęła ogrodnictwem, najdłużej tą sławą cieszy się przyłączona w 1975 r. dzielnica Kiedrzyn.

Początki wsi sięgają czasów Kazimierza Wielkiego. Była to wieś szlachecka należąca do rodu Kiedrzyńskich. Gdy w XVII w. Częstochowę opanowała epidemia, tu w Kiedrzynie odbywały się obrady Rady Miejskiej.

Szybszy rozwój osady nastąpił w XX w. Rozwinęło się ogrodnictwo, powstawały zakłady rzemieślnicze. Przed wojna wybudowano nową szkołę (wcześniejsza zniszczona przez okupanta).

Po wojnie Kiedrzyn stanowił zaplecze ogrodniczo - rzemieślnicze Częstochowy. Wieś słynęła z wielkich szklarni i z prowadzonych w nich upraw kwiatów. Aktywność mieszkańców widoczna była w prężnej działalności OSP i miejscowego Klubu Sportowego Orzeł Kiedrzyn.

Dzielnica graniczy z następującymi dzielnicami:Grabówką,Częstochówką-Parkitką,Tysiącleciem i Północą oraz ze wsiami Biała,Antoinów i Wola Kiedrzyńska (kolejność od zachodu).

Architektoniczna ozdobą Kiedrzyna jest wybudowany w ostatnim 20-leciu kościół p.w. św. Brata Alberta w unikatowym kształcie wielkiego namiotu.

Kościół p.w. św.Brata Alberta

Przez Kiedrzyn przebiegają drogi wojewódzkie nr.483 (Częstochowa-Łask) oraz 491 (Częstochowa-Działoszyn)

Mail